Metoda Montessori w Centrum Logopedii…

Skąd pomysł zastosowania metody Montessori w terapii logopedycznej… ?

Jest to autorski projekt wynikający z wieloletniego doświadczenia logopedycznego i pedagogicznego. Według mnie zastosowanie najbardziej efektywnego systemu edukacyjnego na świecie jakim jest metoda Montessori i materiału rozwojowego Montessori w terapii logopedycznej pozwala szybciej i lepiej rozwijać mowę. Dzieje się tak poprzez poznanie głosek, sylab, słów, wyrażeń wszystkimi zmysłami: dotyku, wzroku, słuchu, węchu, smaku czyli poznanie multisensoryczne.

Terapia logopedyczna metodą Montessori znakomicie rozwija kompleksowo. Usprawnia takie kompetencje jak:

 • integracja sensoryczna
 • motoryka mała i duża
 • koncentracja uwagi
 • słuch fonemowy
 • koordynacja wzrokowo- ruchowa

Montessori to tylko dla dzieci…

Centrum Logopedii Montessori zostało przystosowane do terapii logopedycznej dzieci i osób dorosłych. Urządzone jest według zasad metody Montessori.

 • Praca z dzieckiem

  Twoje dziecko nie może usiedzieć w jednym miejscu dłużej niż 10 minut..

  W moim centrum pacjent ma możliwość  wyboru miejsca pracy: dywan na podłodze, mały stoliczek z krzesełkiem, biurko z fotelem bądź kanapę. W trakcie terapii logopedycznej pacjent może dowolnie wybierać i zmieniać miejsce pracy. Stopniowo wydłużam czas pracy w jednym miejscu, tym samym poprawiając koncentrację uwagi.

 • Gabinet i wyposażenie

  Gabinet jest przestronny i jasny, posiada duże okna, ściany i meble są w jasnych, neutralnych kolorach, żeby nie rozpraszać pacjentów nadmiarem bodźców. Spokojne otoczenie sprzyja koncentracji uwagi i terapii logopedycznej. 
  Gabinet wyposażony jest w materiał rozwojowy Montessori, umieszczony na niskich regałach z otwartymi półkami, które są w zasięgu oka i ręki pacjenta. Pomoce są estetyczne, zachęcają wyglądem do pracy, są proste w budowie, uwzględniają zasadę stopniowania trudności i elementy samokontroli. Pomoce Montessori mają uniwersalny charakter i z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno do terapii mowy dzieci i osób dorosłych. W centrum  znajdują się również standardowe pomoce logopedyczne. Dużą część materiałów wykonuję własnoręcznie z uwzględnieniem indywidualnych  potrzeb pacjenta.  Różnorodność materiałów urozmaica terapię i rozbudza chęć do ćwiczeń. Nie ma czasu na nudę!

Dlaczego terapia logopedyczna metodą Montessori jest lepsza od standardowej terapii logopedycznej…?

Terapia logopedyczna z wykorzystaniem metody Montessori ma bardzo indywidualny charakter dostosowany do możliwości rozwojowych i zainteresowań konkretnego pacjenta.

 • Jakie możliwości daje metoda Montessori?

  Terapia logopedyczna metodą Montessori daje możliwość wyboru miejsca pracy i materiału, a także czasu i tempa pracy, bazuje na mocnych stronach pacjenta. Rozwój mowy postępuje szybciej i lepiej.

 • Co mówią badania?

  Badania mówią, że oddziaływanie kompleksowe przynosi najlepsze efekty w rozwoju mowy. Udowodnione jest, że im lepsza sprawność motoryki małej czyli ręki, tym szybciej rozwija się mowa. Manipulowanie rękami aktywizuje części kory mózgowej odpowiedzialne za ruch, tym samym pobudza ośrodek ruchowy mowy.

664 020 306

Zadzwoń

kontakt@logopedamontessori.pl

Napisz do nas emaila

Centrum Logopedii Montessori

Adres: Rynek Kleparski 4/4a, Kraków